Projekty domów do 70 metrów

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się małe domki o powierzchni do 70 m2. Głównym czynnikiem ich popularności jest stosunkowo niski koszt wybudowania, a także fakt, że taki domek łatwo umieścić na niedużej działce. Zobacz przykładowe projekty domów do 70 m2.

Dla kogo dom o niewielkiej powierzchni?

  • W 70 metrowym domu może wygodnie zamieszkać nawet czteroosobowa rodzina. Spokojnie zmieści się tu salon z kuchnią, sypialnia rodziców oraz wspólny pokój dla dzieci. Jest to bardzo fajna alternatywa do mieszkania w bloku. Pomimo, że lokum metrażem przypomina to z wieżowca, to jednak mamy komfort życia w  domu. Nie słychać sąsiadów zza ściany, nie musimy czuć zapachów smażonych kotletów, które pani z parteru codziennie przyrządza. Mamy do dyspozycji ogródek.
  • Dom o małej powierzchni jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć swoją wakacyjną bazę wypadową. Można wybudować go w przepięknej scenerii, np. przy lesie, nad jeziorem, czy w górach. Jest to cudowny sposób na wypoczynek, regenerację i wyciszenie się. Dodatkowo, jeżeli decydujemy się na własny domek wakacyjny, koszt jego budowy, zwróci się w przeciągu kilku lat, gdyż nie będziemy musieli wykupywać drogich wakacji z biura podróży.
  • Mały domek to gratka dla inwestorów. Możemy zbudować dom przeznaczony pod wynajem turystom. Jeżeli będzie znajdował się w atrakcyjnej okolicy i wygodnie go urządzimy, będzie cieszył się powodzeniem wśród podróżujących. Dzięki temu zbudujemy sobie pasywny dochód.

Czy projekt domy do 70 m2 się opłaca?

Dom o niedużej powierzchni jest zdecydowanie tańszy w budowie i utrzymaniu, niż domy o standardowej powierzchni. Projekt małego domu jest tańszy niż dużego. Dodatkowo, jeżeli chcemy w nim zrobić jakieś przeróbki, to z pewnością będzie ich mniej niż w dużym domu.

Takie lokum nie potrzebuje dużej działki i jest go łatwiej wpasować, nawet do nietypowych działek. Oczywiście, koszty budowy i wykończenia są dużo niższe, mniej materiałów budowlanych i wykończeniowych. W małych domach warto postawić na meble robione na wymiar, te akurat są nieco droższe, niż gotówce ze sklepów. Jednak warto ponieść ten dodatkowy koszt, gdyż dzięki temu dobrze wykorzystamy każdy centymetr tej niedużej przestrzeni.

Rachunki też mogą być niższe, a jeśli zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązania, jak pompa ciepła, fotowoltaika, czy studnia głębinowa, możemy je zredukować do minimum.