Pokrzywka u niemowlaka – Jak leczyć?

Dziecięca skóra jest o wiele bardziej delikatna i wrażliwa niż skóra osób dorosłych. Dlatego też szybciej reaguje na różnego rodzaju czynniki drażniące. Zmiany skórne mogą mieć jednak różne podłoże, dlatego warto najpierw namierzyć przyczynę, a dopiero potem ją leczyć.

Skaza białkowa u niemowlaka

Pokrzywka u niemowlaka bardzo często ma podłoże alergiczne i związana jest z nietolerancją pokarmową. Małe dzieci mogą reagować zmianami skórnymi na nowe pokarmy, wprowadzane do diety, a także na to, co zjada ich karmiąca piersią mama.

Nietolerancja może być efektem uczulenia na białko – skaza białkowa jest dziś powszechną dolegliwością u niemowląt i bardzo często jedynym sposobem pozbycia się jej jest zamiana mleka na preparat mlekozastępczy. Wtedy najczęściej pokrzywka u niemowlaka znika.

Przyczyna pokrzywki na skórze

Innym powodem pokrzywki może być reakcja na detergenty, proszki do prania, płyny do płukania czy nawet materiały, z jakich wykonane są niemowlęce ubranka. Warto więc bardzo dokładnie wybierać produkty do prania przeznaczone dla małych dzieci.

Pokrzywka u niemowlaka może również być spowodowana obecnością w otoczeniu sierści, kurzu czy roztoczy. Aby zniwelować objawy pokrzywki koniecznie trzeba usunąć z otoczenia czynnik uczulający.

Łagodzenie objawów pokrzywki

Warto też podawać dzieciom preparaty łagodzące objawy pokrzywki. Dla niemowląt najczęściej są to specyfiki w postaci syropów. W przypadku pokrzywki u niemowlaka warto również odpowiednio dbać o jego skórę – natłuszczać ją i nawilżać, najlepiej za pomocą specjalnych preparatów, emolientów czy kremów przeznaczonych dla takich maluszków. Stosowanie kremów czy emolientów złagodzi dolegliwości takie jak swędzenie czy pieczenie, dzięki czemu dziecko będzie o wiele spokojniejsze.