Mycie paneli fotowoltaicznych w pigułce

Panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, co w dużej mierze wynika z funkcjonujących programów dofinansowania i rosnącej świadomości ekologicznej. Dachy domów z zamontowanymi panelami stają się stałym elementem naszego krajobrazu. Panele nie są uciążliwe w utrzymaniu i wymagają minimalnej obsługi ze strony właściciela. Jednak nie można zapominać, jak ważne w eksploatacji jest mycie paneli fotowoltaicznych.

Jak często i kiedy czyścić panele fotowoltaiczne.

Najczęstsze zabrudzenia paneli to kurz i odchody ptaków. Osady gromadzą się na panelach przez cały rok, jednak to zima pozostawia po sobie największe zanieczyszczenia. Mycie paneli fotowoltaicznych najlepiej zaplanować na wiosnę i powtórzyć w okresie jesiennym. Zabieg wykonany dwa razy w roku, w zupełności wystarczy, do utrzymania urządzeń w czystości. Jeżeli panele będą dobrze utrzymane, to mniejsze zabrudzenia będą też zmywane przez opady deszczu.

O czym należy pamiętać, wykonując zabieg czyszczenia.

Nigdy nie należy czyścić paneli, które są nagrzane, nagłe schłodzenie powierzchni paneli może skutkować ich zniszczeniem. Mycie paneli fotowoltaicznych najbezpieczniej wykonywać wcześnie rano lub wieczorem, kiedy już instalacja ostygnie. Do czyszczenia paneli nie powinno używać się myjek ciśnieniowych, szorstkich materiałów czy silnych detergentów. Jeżeli jest konieczne usunięcie zalegającego śniegu, należy używać tylko miękkich szczotek.

Mycie paneli –  samemu czy zlecać firmie zewnętrznej.

Zabieg czyszczenia nie jest skomplikowany i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do mycia. Zazwyczaj jednak panele zamontowane są na dachu, co jest równoznaczne z tym, że prace będą wykonywane na wysokości. Niewiele osób posiada w domu odpowiedni sprzęt, który pozwoli na bezpieczne wykonywanie prac na dachu. Nawet jeśli cenimy sobie samodzielność warto pomyśleć też o bezpieczeństwie i zastanowić się nad zleceniem zabiegów firmie zewnętrznej. Wybierając firmę warto sprawdzić, czy ma doświadczenie w pracy na wysokości i oczywiście pielęgnacji paneli fotowoltaicznych.

Korzyści z właściwej pielęgnacji paneli.

Mycie paneli fotowoltaicznych to nie tylko zabieg estetyczny. Odpowiednia pielęgnacja urządzeń zwiększa ich wydajność i zapobiega powstawaniu uszkodzeń. Regularnie czyszczone panele będą nam służyć dłużej i efektywniej.