Jak dbać o higienę psychiczną?

Wszyscy wiemy, że należy dbać o swoje zdrowie. Większość jednak z nas skupia się na dbaniu o samopoczucie fizyczne. Zbyt małą wagę przywiązujemy do naszej psychiki a lekarze biją na alarm i przytaczają dane statystyczne, które mówią o tym, że z każdym rokiem rośnie liczba pacjentów psychiatrycznych.

Dokuczliwy stres

To co dokucza nam dziś najbardziej to stres, stany lękowe, depresja. Dobry stan psychiczna to ważna składowa ogólnego dobrostanu człowieka. Gdy psychika szwankuje wcześniej czy później pojawiają się także dolegliwości fizyczne takie jak bóle głowy czy kręgosłupa. Jak więc dbać o nasze samopoczucie psychiczne? Każdy człowiek powinien zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem. Jest wskazane abyśmy byli aktywni zawodowo jednak nie można z tym przesadzać. 8 godzin pracy dziennie to wystarczający czas.

Jak radzić sobie ze stresem

Warto robić sobie wolne w weekendy oraz wyjeżdżać na wakacje. Jeśli chodzi o zdrowy sen to powinniśmy spać co najmniej 7 godzin na dobę. Musimy także nauczyć radzić sobie ze stresem. Najlepiej jest go unikać w miarę możliwości. Jeśli mamy bardzo stresującą pracę warto ją zmienić. Jeśli w naszym otoczeniu są toksyczne osoby powinniśmy ograniczyć z nimi kontakty. W wolnym czasie warto mieć hobby i oddawać się przyjemnym czynnościom. Należy także pielęgnować więzi rodzinne i przyjacielskie.