Instrumenty smyczkowe nauka gry

Skrzypce wchodzą w skład instrumentalny orkiestr symfonicznych, zespołów kameralnych, kapel ludowych. Służą też wykonawcom muzyki pop i jazz. Nauka gry na tym instrumencie nie należy do najłatwiejszych, dlatego należy rozpoczynać już od wczesnych lat życia.

Pracownie lutnicze wytwarzają skrzypce o mniejszych rozmiarach dla dzieci uczących się w szkołach muzycznych, oraz instrumenty dla koncertujących profesjonalistów.

Jakie skrzypce na pierwsze lata nauki?

Dla dzieci w wieku 7-9 lat odpowiednie są skrzypce półwymiarowe. Mogą też nadawać się dla dzieci nieco starszych, które mają mniejszy zasięg ramienia i wielkość dłoni.

Można to sprawdzić poprzez ułożenie skrzypiec na lewym ramieniu dziecka. Jeśli swobodnie dosięgnie ono do główki instrumentu a ręka jest lekko ugięta, to znaczy, że skrzypce 1/2 są właściwego rozmiaru.

Ale gdy ręka dziecka jest nadmiernie zgięta w łokciu, lepsze będą skrzypce 3/4. Instrumenty smyczkowe mają delikatną konstrukcję i wymagają ochrony przy przenoszeniu w drodze na lekcje. Sklep z instrumentami smyczkowymi oferuje w zestawie lekki ale solidny futerał z zapinaną kieszenią na nuty.

Skrzypce dla młodzieży

Uczniowie starszych klas szkół lub ognisk muzycznych potrzebują instrumentu pełnowymiarowego. Skrzypce uczniowskie 4/4 wykonane są według wszystkich zasad sztuki lutniczej, więc charakteryzują się dobrym brzmieniem.

Tak jak profesjonalne instrumenty smyczkowe mają klasyczny wygląd i generują czyste, miłe dla ucha dźwięki. Dobrze zaopatrzony sklep z instrumentami smyczkowymi dołącza do zakupu wszystkie niezbędne akcesoria – smyczek dobrej jakości, kalafonię, hebanowy podbródek i futerał z paskiem do noszenia na ramieniu. Wszystkie instrumenty mają poprawnie zintegrowane elementy wpływające na jakość dźwięku.

Dobrze dopasowane kołki zabezpieczają struny przed rozstrajaniem się podczas gry. Cechy te sprawiają, że skrzypce 4/4 mogą być również używane jako instrument dla muzyków grających w zespołach amatorskich lub profesjonalnych instrumentalistów.