Foteliki do jazdy tyłem – zadbaj o zdrowie dziecka

Przepisy prawa w naszym kraju nakazują, aby dzieci przewożone samochodem siedziały w foteliku. Niestety pojęcie fotelika nie zostaje doprecyzowane, nie został określony typ fotelika ani jego parametry. Wybór odpowiedniego fotelika został całkowicie wepchnięty w ręce rodziców. Na rynku można znaleźć wiele różnych produktów, które mają służyć do przewożenia pociech. Nie wszystkie jednak się do tego nadają mimo zapewnień producentów. Jak wybrać bezpieczne foteliki do jazdy tyłem?

Fotelik przodem i tyłem

Pierwszą zasadniczą różnicą między fotelikami jest kierunek montażu. Rynek fotelików oferuje foteliki montowane przodem oraz foteliki tyłem do kierunku jazdy. O ile dla niemowlaków wszystkie foteliki, a w zasadzie nosidła montowane są tyłem, nawet te wątpliwej jakości, o tyle dla dziecka samodzielnie siedzącego jest już mnóstwo fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy.

Niestety wiele rodziców wciąż kupuje fotelik w markecie czy innym miejscu, które nie zajmuje się sprzedażą bezpiecznych fotelików i sadza już nawet niespełna roczne dziecko przodem do kierunku jazdy. Tak małe dzieci nie są gotowe na taką pozycję w czasie jazdy. W razie wypadku maluszek nie jest bezpieczny w takim foteliku.

Znacznie bezpieczniejsze dla dzieci są foteliki do jazdy tyłem (zobacz produkty). Zaleca się, aby tyłem do kierunku jazdy jeździły dzieci co najmniej do 4 roku życia, chociaż wiele dzieci jeździ tyłem jeszcze znacznie dłużej.

Foteliki do jazdy tyłem – jak dobrać?

Oprócz odpowiedniego kierunku montażu istotne jest aby fotelik był dobrany odpowiednio do dziecka. Podczas doboru fotelika warto uwzględnić wiek dziecka, jego wagę, wzrost i budowę ciała. Te wszystkie elementy pozwalają na dobranie w pełni bezpiecznego fotelika dla dziecka.

Warto udać się do sklepu, w którym można kupić foteliki tyłem do kierunku jazdy i poprosić fachowców o pomoc w doborze odpowiedniego fotelika dla danego dziecka. Fachowcy poinstruują również o sposobie montażu, co jest równie ważne, aby fotelik spełniał swoją funkcję, czyli zapewniał bezpieczeństwo dziecku w czasie jazdy, a przede wszystkim w czasie wypadku. Warto pamiętać, że w foteliku przewożone są największe skarby rodziców, czyli własne pociechy.