Dlaczego warto wybierać napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne to kolejny produkt, po który sięga sporo grupa sportowców. Są to bowiem płyny, które przydają się podczas wzmożonego wysiłku. Zawierają bowiem sporą dawkę witamin i minerów, które są niezbędne podczas uprawiania aktywności fizycznej. Dodatkowo są w stanie utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu przez długi czas.

Jak izotoniki wpływają na organizm?

Przede wszystkim przydają się, gdy potrzeba w krótkim czasie uzupełnić zapas płynów w organizmie. To oznacza, że nadają się na czas intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do tego, że nie pozwalają na odwodnienie organizmu, co mogłoby być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Dla kogo przeznaczone są napoje izotoniczne?

Takie napoje izotoniczne to napój, po który powinny sięgać przede wszystkim osoby, które zabierają się za intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny. Taki, który na pewno będzie trwał powyżej jednej godziny. Tym sportowcom przyda się bowiem dodatkowy zastrzyk witamin i minerałów. Jeśli natomiast trening będzie trwał krócej, nie ma potrzeby sięgania po izotoniki. Takie osoby nawet nie odczują większych korzyści ze stosowanie tego typu produktów. Istotne jest jednak to, że same napoje izotoniczne można łączyć z innymi źródłami węglowodanów.

Zalety stosowanie izotoników

Przede wszystkim zwiększają one możliwości wysiłkowe danego człowieka. Gdy wykonuje się daną aktywność fizyczną przez dłuższy czas, to energia powoli się wyczerpuje, a organizm potrzebuje uzupełnienia jej zapasów. Chodzi tutaj oczywiści o glikogen mięśniowy. Gdy jest go mało, pogarszają się zdolności wysiłkowe, a sam człowiek odczuwa narastające zmęczenie.

Dlatego trzeba dbać o to, by podczas treningu czy zawodów, uzupełniać zapas węglowodanów.
Ponadto wysiłek doprowadza do zmniejszania się ilości wody w organizmie. A nie można przecież pozwolić na odwodnienie. Napoje izotoniczne szybko i łatwo nawadniają organizm, dzięki czemu człowiek nie odczuje wpływu odwodnienia.

Dodatkowo zaletą tych produktów jest duża zawartość elektrolitów, takich jak sód, magnez, potas czy wapń. Podczas niedoboru tych składników człowiek może odczuwać drżenie i skurcze mięśni, osłabienie i zmęczenie.

Dobre izotoniki znajdziesz tu: www.strefamocy.pl/pl/151-napoje-izotoniczne