Co to jest upadłość konsumencka

Problemy finansowe mogą przydarzyć się każdemu. Na szczęście nawet z bardzo trudnej sytuacji można znaleźć wyjście. Jest nim tzw. upadłość konsumencka. To rozwiązanie prawne pozwala na odzyskanie płynności finansowej oraz wyjście z długów, dzięki częściowemu lub nawet całkowitemu umorzeniu zobowiązań.

Bez skomplikowanych procedur

Rozwiązanie prawne jakim jest upadłość konsumencka zostało przygotowane jako rozwiązanie bardzo proste. Całość procedury można przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak mimo wszystko skorzystać z pomocy prawnika. Wsparcie specjalisty z całą pewnością sprawi, że cała ta nieprzyjemna sytuacja będzie nieco mniej stresująca.

Warunki niezbędne do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka jest ogłaszana tylko w ściśle określonych warunkach. Przede wszystkim, jak nazwa wskazuje, stosuje się ona do konsumentów. Jako konsument rozumiana jest osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej.

Dodatkowo aby upadłość konsumencka miała zastosowanie zobowiązania dłużnika muszą trwać już od minimum trzech miesięcy. To czy niewypłacalność jest winą dłużnika czy też powstała z przyczyn od niego niezależnych nie stanowi przesłanki do samego ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Ma jednak duże znacznie podczas ustalania jak długo zobowiązania należy spłacać.

Jak to wszystko działa?

W momencie kiedy ogłaszana jest upadłość konsumencka konieczne jest dokładne określenie majątku wierzyciela. tzw masy upadłościowej. Następnie przygotowuje się plan spłaty wierzycieli. Zadania te należą do syndyka masy upadłościowej.

Zazwyczaj jeśli w toku postępowania ustalono, że zadłużenie nie powstało z winy dłużnika upadłość konsumencka wymusza na nim spłacanie zobowiązań przez maksimum 3 lata. Jeśli powstało z jego winy bywa to nawet lat siedem. Po tym czasie reszta niespłaconego zobowiązania jest umarzana.

Upadłość konsumencka wiąże się oczywiście z utratą części majątku. Nie da się jednak ukryć, że stanowi lepsze rozwiązanie niż całkowite pogrążenie się w długach. Dla osób, które chcą wrócić na prostą ścieżkę finansową jest to bardzo łatwo dostępne i proste w zastosowaniu rozwiązanie.